středa 29. května 2013

Athéna"Předtím než půjdeš do boje a začneš bojovat, tak si všechno přepočítej."


Athéna je jedna z nejvíce fascinujících a nejvlivnějších bohyň celého starověkého Pantheonu.
Velká Athéna byla první, která starověké ženy vyučovala vědu čísel, stejně jako vaření, tkaní a předení. Je bohyní moudrosti a války, ale na rozdíl od bohy Arése, ona z boje neměla žádné potěšení. Vždy dávala přednost smíru, prostřednictvím meditace.
To ale neznamená, že nepatří mezi tvrdé bohy! Její slitování je velké, občas se stalo v trestním řízení, že rozhodující hlas žádal o osvobození obžalovaného. Ale to neznamená, že si to s Athénou můžete rozházet!
Když už se Athéna zapojila do bitvy, nikdy neprohrála a to i proti samotnému Áresovi. Athéna totiž bylo mnohem lepší stratég a taktik, proto generálové a moudří kapitáni toužili po jejích radách.
V dobách míru si u sebe nikdy nenechávala žádné zbraně a v případě potřeby, si je obvykle půjčovala od Dia. Jedině ona má dovoleno používat jeho hrůzostrašný Aegis, s jeho zničujícími blesky.
Podle Palasgianských mýtů se povídá, že se Athéna narodila u jezera Tritonis v Libyi a její otec je mnoha jmény označovaný jako Poseidon, Itonus nebo Zeus, král olympských bohů.
Všeobecně přijatou verzí je, že Athéna je Diova dcera a jeho nejoblíbenější dítě. Často je popisovaná jako "šedé-oči" nebo "blikající-oči".
Velice oblíbeným mýtem je, že vlastním kněžím přikázala, aby do jejich knih napsali, že nemá žádnou matku, protože ona se objevila zcela dospělá a v plné zbroji, z hlavy svého otce.
To ale nebyla tak úplně pravda. Typologie říká, že její matkou byla Metis, po které Zeus dlouho toužil, a tak neztrácel čas, a začal s ní hned pracovat na pokračování své rodové linie. Nicméně Metis s ním nechtěla mít nic společného. Několikrát se od něj pokusila utéct, ale ať už zašla kamkoliv i když se dokázala přeměnit do mnoha tvorů, jako třeba jestřábů, ryb a hadů. Nebylo ji to k ničemu. I Zeus se dokázal měnit na zvířata a odmítal přijmout skutečnost, že ho nechce a tak ji neustále pronásledoval, dokud se nad ním neslitovala.
Orákulum z Gaea (Matka země) prorokovalo, že Metisino první dítě bude děvče, ale její druhé dítě bude chlapec, který svrhne Dia, stejně jak se to stalo s jeho otcem (Kronos) a jeho dědem (Uran). Zeus si tohle varování vzal k srdci a tak když Metis otěhotněla, polichotil ji a pak ji zaskočil tím, že otevřel ústa a pohltil ji. To byl konec Metis a možný počátek Diův moudrosti, i když se stále mluví jenom o tom, že Zeus nemá mozek, když spolkl svoji vlastní manželku.
Po čase se Diovi zvětšila hlava a začal mít z toho strašné bolesti. Křičel tak hlasitě, že to bylo slyšet po celé zemi. I ostatní bohové se přišli podívat na to, co je za problém. Hermes si uvědomil, co je třeba udělat a tak zavolal kováře bohů, Hefaistose, který sekerou rozštěpil Divou lebku a z té vyskočila Athéna, dospělá a v plné zbroji.
Staří Řekové věřili, jen muži jsou výhradně zodpovědní za početí dítěte a žena ho v sobě jen chová, dokud se nenarodí. Proto Athéna neposkytla kněžím žádné data o Metis.
V prezentaci Athéninýho charakteru jsou velké odlišnosti. V klasických příbězích Trojské války nebo Iliady, kterou napsal básník Homér, je bohyně nemilosrdná a divoká válečnice, která má radost z války a bojování. V Odysee se mění celá poezie. Stále zůstává silnou, ale bojuje za obranu státu. Je ztělesněním moudrosti, čistoty a úsudku, stejně jako je patronou řemesel, vědy a zemědělství.
Athéna byla mnohokrát zamilovaná do řeckých hrdinů a mnohokrát sama hledala nové řecké superhrdiny, kteří ji pomáhali dosáhnout jejích cílů. Mezi nimi jsou zahrnuti: Perseus, Jason, Cadmus, Odysseus a Herakles. Dokonce osobně došla na horu Pelion a pokácela stromy ke stavbě argonautské lodi, která se jmenovala Argo.
Její dary byly rozmanité: Darovala smrtící uzdu, která dokázala využít a zkrotit Poseidonův dar, koně.

Pravé jméno: Athéna
Označení: Řecká bohyně války a moudrosti.
Barva vlasů: Černá
Barva očí: Světle modrá
Postava: Atletická
Rodiče: Zeus a Metis

Myšlenka dne: "Mě nerušíš. Já žiji šťastně až do smrti." - Sahara
Citát z knihy: "Celá historie lidstva je psána lidmi, kteří chtějí něco, co nemůžou mít" - Katra

Žádné komentáře:

Okomentovat