pátek 17. května 2013

ApolloSyn Dia a Leto a bratr svého dvojčete Artemis. Apollo byl bohem hudby (hlavně lyry a řídil pěvecký sbor múz) a taky proroctví, kolonizace, medicíny, lukostřelby (ale ne pro válku nebo lov), poezie, tance, intelektuálního přemýšlení a péči stád. Byl také bohem světla, známí jako "Phoebus" (sálavý, zářivý, a také byl známý jako Helios - bůh slunce). Byl také bohem moru a často byl uctíván jako Smintheus (od sminthos co jsou krysy) a také jako Parnopius (od parnops což jsou kobylky). Známý byl jako ničitel potkanů a sarančat a podle Homérova eposu Ilias, Apolón střílel šípy epidemie na řecký tábor. Apolón je bůh náboženského léčení a u vinných z vraždy a další nemravných skutků byl rituální očistou. Pro Apolóna je posvátná labuť (jedna z legend praví, že Apolón letěl na vzadu na labuti k Hyperborejcům a byl tam s nimi v zimních měsících), vlk a delfín. Jeho symbol je luk a šípy, koruna z vavřínu, Cytara (neboli lyra) a trsátko. Ale jeho nejslavnější symbol je stativ, což je jeho symbol prorocké síly.
Když bohyně Hera, manželka boha Dia zjistila Letino těhotenství (to čekala jeho) byla žárlivostí celá pobouřená a tak v hledání po pomstě Hera Letu přinutila toulat se po zemi, hledaje místo, kde by mohla porodit.
Vzhledem k tomu, že Hera zakázala Letě pobyt na kterémkoliv místě na Zemi, mohla být buď na terra-ferma nebo na ostrově v moři a jediné místo, kde se mohla ukrýt bylo Delos, což bylo ve středu Egejského moře a bylo tak velmi těžké se tam dostat kvůli proudům. Byl to totiž plovoucí ostrov. A plovoucí ostrovy byly považovány za jedním ze zázraků Hery a tak byla Leta schopná porodit božská dvojčata Apolóna a Artemis (a protože byl ostrov v době porodu obklopen labutěmi, proto je pro Apolóna labuť posvátná).
Jako gesto díků, zabezpečil ostrov Delos tím, že ho zajistil čtyřmi sloupy a dal mu tak stabilitu. Od té doby se stal ostrov Apolónovým nejvýznamnějším útočištěm. (Jedna varianta narození Apolóna říkala, že žárlivá Hera uvěznila Ilithyia, bohyni porodu, ale ostatní bohové zasáhli a přinutili ji osvobodit, aby tak mohla Leta porodit)
Apolónovým prvním úspěchem bylo zabití Pythona (Delphi), hada (nebo také draka) žijícího Pythonu. Tohle monstrózní zvíře vycházelo ze svého doupěte v době Castaliánského jara a ve svém útočišti mělo proroka. Zatímco ho hlídal, tak "Sibyl" měla proroctví, když v transu vdechovala páry z otevřené propasti. Apolón zabil Pythona svým lukem a šípem (Homér psal: "Zabil obávaného draka Pythona, svými ostrými šípy.") A ujal nejen orákula, ale zbavil sousední krajinu rozsáhlého ničení, když Python ničil plodiny, plenil vesnice a znečišťoval toky a řeky.
Avšak Python, ta hrůzostrašná bestie byla syna Gaia a tak musel Apolón sloužit králi Admetusovi děvět let (v některých verzích osm) jako pasák krav. Potom co si u krále odsloužil, co měl, vrátil se na Pytho v masce delfína a přivedl sebou kněží z Kréty (Apolónův kultovní titul "Delphinios", tedy delfín, byl důvodem, proč ostrov přejmenoval na Delphi). Poté co zabil Pythona a převzal orákula, se bůh světla (Phobus) stal známý jako "Pythianský Apolón"
Svatyni věnoval bronzový stativ a jedné z kněžek propůjčil svou božskou sílu. Ta se pak stala známou jako "Pýthie". Bylo to ta, co vdechovala halucinogení páry z pukliny na podlaze v chrámu, zatímco seděla na stativu a žvýkala listy z vavřínu.
Delphi se stalo nejdůležitějším centrem Apolónových orákul, mezi nimiž byl i Ckarus a Branchidae.
Apolón, stejně jako jeho otec, měl mnoho milostných poměru s bohyněmi i se samotným Mortou.

Pravé jméno: Apolón
Výslovnost: A-pau-lón
Povolání: Řecký bůh slunce a pohrom (mimo jiné)
Narozen: 251662 př.Kr.
Barva vlasů: Blond
Barva očí: Modrá
Postava: Atletická
Rodiče: Zeus a Leto
Děti: Stryker, Satara a mnoho dalších
Nejlepší přítel: Apollo
Nejhorší nepřítel: Apollymi
Kratochvíle: Hra na lyru

Motto: Skromnost nade vše.
Myšlenka dne: "Já nejsem tvůj typ. Nejsem totiž nafukovací." - Samia
Citát z knihy: "Přežil jsem peklo a nedokážeš si vůbec představit jaké je ve mně požárem kované jádro z oceli. Chceš boj? Tak si vyber svůj meč, ale pamatuj na množství bohů před tebou, kteří se mě pokusili zabít a selhali." - Savitar

Žádné komentáře:

Okomentovat